Dieta DASH to jedna z najprostszych diet na świecie. Skoncentrowana jest na ograniczeniu soli w spożywanych posiłkach oraz posiada kilka kluczowych zasad odżywiania, które prowadzą bezpośrednio do sukcesu. O tym jakie to zasady przeczytasz poniżej w tym artykule.
Zacznijmy od tego skąd w ogóle ta nazwa „DASH”. Otóż DASH to skrót z angielskiego Dietary Approaches to Stop Hypertension – to podejście dietetyczne mające na celu zatrzymanie nadciśnienia tętniczego bez użycia leków i zniwelowanie przypadłości również u osób ze zwiększonym stężeniem cholesterolu całkowitego i „złego” cholesterolu LDL we krwi.
Kto najczęściej cierpi na nadciśnienie tętnicze?
Występuje ono w dużej mierze u osób z nadwagą, otyłych, starszych, nieprawidłowo odżywiających się, nie uprawiających sportu oraz uzależnionych od używek.
Dieta DASH bazuje na produktach o wysokiej zawartości potasu, wapnia, magnezu, błonnika, zakłada zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych, cholesterolu oraz sodu.
Dieta ta jest łatwa w utrzymaniu z uwagi na swoją prostotę oraz stosowane zamienniki. Niestety w normalnym, tradycyjnym stylu odżywiania, sól występuje niemalże w każdej potrawie. Dieta DASH ma na to sposób – używana jest w niej dużo większa ilość ziół i przypraw, które wzbogacają smak potraw.
Często jesteśmy nieświadomi tego, że dosalanie posiłków nie jest niezbędną potrzebą lecz po prostu naszym przyzwyczajeniem. Dieta DASH opiera się na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.
Najważniejsze jednak jest przestrzeganie norm przyjmowanych pokarmów. Ilość porcji powinna być dostosowana do zapotrzebowania kalorycznego danej osoby oraz do celu.
Dieta DASH jest bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne, chude mięso oraz ryby, orzechy i nasiona.
W jadłospisach tej diety eliminuje się spożycie sodu, tłustego mięsa i nabiału, olejów tropikalnych jak kokosowy czy palmowy oraz słodyczy i wysokoprzetworzonych produktów.
Produkty, które możemy spożywać podczas diety DASH to pomidory, ziemniaki, marchew, groszek zielony, kabaczki, brokuły, liście rzepy, kapustę włoską i czerwoną, kalafior, szpinak, karczochy, fasolę, fasolkę szparagową, słodkie ziemniaki, chleb razowy, chleb pita, obwarzanek, płatki zbożowe, kasza kukurydziana, płatki owsiane, krakersy, popcorn i maślane precelki, morele, banany, daktyle, grejpfruty, winogrona, pomarańcze, mango, sok pomarańczowy, melony, brzoskwinie, ananasy, suszone śliwki, rodzynki, truskawki, mandarynki, beztłuszczowe mleko, odtłuszczony kefir, maślanka, chudy jogurt, chudy twaróg, ser żółty, migdałów, orzechów laskowych, orzeszków ziemnych, orzechów włoskich, mieszanki owocowej, ziarnek słonecznika, soczewicy i fasoli, mięso, drób i ryby ( w wersji nie smażonej). W minimalnej ilości raz dziennie można jeść również słodycze takie jak: cukier, dżem, żelki, galaretki owocowe, syrop klonowy, landrynki, napoje, owocowe, lody, sorbety.
Dieta DASH świetnie sprawdzi się u seniorów. Często osoby starsze poprawiają funkcjonowanie swojego organizmu poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, stosowanie prawidłowej diety, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych i witamin.
Dieta DASH to zdrowy sposób odżywiania, który uwzględnia wszystkie produkty i bezpodstawnie nie eliminuje wyżej podanych składników. Jej główną zasadą jest jak największy udział warzyw i owoców oraz wysoka ilość pełnego ziarna. Dieta podkreśla korzyści płynące z uwzględnienia ryb i ograniczenia czerwonego mięsa, a także zwiększenia udziału białka pochodzenia roślinnego. Uwzględnia niskie spożycie nasyconych tłuszczów oraz dodanych cukrów. Właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań by stosować tę dietę, nawet w przypadku problemów zdrowotnych jak nadciśnienie tętnicze – dieta DASH jest niezastąpionym sposobem na jego obniżenie przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego.