W obecnych czasach coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania pokarmów mięsnych. Wiąże się to z przekonaniem religijnym, ochroną zwierząt lub ochroną środowiska. Powstało wiele odmian diety wegetariańskiej. Jedną z nich jest dieta owowegetariańska.
W łacinie „ovum” oznacza jajko. Dieta owowegetariańska charakteryzuje się tym, że z wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego spożywać można jedynie jajka. Rezygnuje się natomiast z mięsa, ryb i nabiału.
Nie spożywa się również mleka, ani żadnych jego przetworów. Osoby na diecie owowegetariańskiej nie sięgają po produkty posiadające w swoim składzie żelatynę, która obecna jet również w wielu serkach, lodach, czy deserach różnego typu. Uważają również na zawartość podpuszczki w składzie sera, takiego wykonanego np. z tofu.
Dieta owowegetariańska jest dietą zróżnicowaną. Znaczną jej część stanowią jajka i warzywa, gdyż te połączenie pozwala dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Dieta owowegetariańska jest rodzajem wegetarianizmu, który wyklucza spożywanie mięsa, ryb a także produktów mlecznych.
Dieta ta może być stosowana w zasadzie przez wszystkich, również przez kobiety w ciąży, karmiące piersią, dzieci, osoby starsze, bardzo otyłe, czy sportowców. Ważne by dobór składników odżywczych był przemyślany i zbilansowany.
Osoby, które świadomie rezygnują ze spożywania mięsa, zazwyczaj troszczą się zarówno o środowisko naturalne jak i o własne zdrowie i kondycję. Istotne jest, by w odpowiednio zbilansowanej diecie znalazły się takie związki, jak aminokwasy egzogenne, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B, witamina D, sole wapnia, cynku, żelaza, selenu – substancje, które w świecie roślinnym występują w mniejszych ilościach niż w produktach odzwierzęcych. Idealnym źródłem wyżej wymienionych składników są właśnie jajka.
Jajka są nie tylko dobrym źródłem niezbędnych dla organizmu substancji, ale również są bezpieczne dla zdrowia.
Zasady owowegetarianizmu pozwalają na skomponowanie pełnowartościowego jadłospisu, dlatego taki sposób żywienia należy uznać za korzystny i – oprócz wyjątkowych przypadków (np. u osób uczulonych na jaja) – nie ma żadnych przeciwwskazań do jego stosowania. Ważne jest by rozważnie podejść do diety owowegetariańskiej.