Czym różni się dieta wegetariańska od wegańskiej? Na czym polega? Co można a czego nie można jeść? Pewnie sporo osób zadaje sobie takie pytanie. W tym artykule postaramy się Wam to wyjaśnić 🙂
Dieta wegetariańska i wegańska mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Zarówno wegetarianie jak i weganie nie jedzą mięsa i produktów zwierzęcego pochodzenia tj. mięso, drób, ryby, smalec czy żelatyna. Wykluczenie tego typu produktów odzwierzęcych jest związane z pobudkami etycznymi i moralnymi, ale także ze zdrowym stylem życia. Głównie jednak weganom i wegetarianom zależy na tym, aby uniknąć krzywdzenia i cierpienia zwierząt. Dotyczy to także rezygnacji z ubioru związanego ze skórą lub futrem zwierząt takich jak buty, płaszcze torebki, paski itp.
Weganizm jest bardziej konserwatywną wersją wegetarianizmu.
Dania obu grup bazują na na tym samym, czyli na warzywach i owocach pod różną postacią. W posiłkach białko zwierzęce zastępowane jest białkiem roślinnym, które zawierają rośliny strączkowe. Natomiast tłuszcze i kwasy tłuszczowe dostarczane są w orzechach i olejach roślinnych.
Jadłospisy wegetarian i wegan są bogate w soczewicę, ciecierzycę, groch, fasolę, soję, migdały, sezam, zboża, amarantus, komosę ryżową, orzechy, wodorosty, bób, tofu oraz pestki dyni.
Pomimo tego, że tyle rzeczy łączy wegetarianów i wegan, to jest kilka kwestii, które ich różnią.
Weganie idą w swoich ograniczeniach o krok dalej od wegetarian, ponieważ rezygnują całkowicie z produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli mleka, masła, jajek czy sera. Również wykluczają oni ze swojej diety miód.
Czy warto na taką dietę przejść? Oraz czy taka dieta jest w ogóle zdrowa? Oczywiście! Według dietetyków dobrze dobrana i zrównoważona dieta wegańska bądź wegetariańska jest zdrowa i można ją stosować przez dłuższy czas. Obie diety charakteryzują się niską zawartością tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Są bogate w duże ilości witamin, minerałów oraz błonnika. Warto mieć na uwadze, że dieta wegańska jest wymagająca, a źle dobrana może być uboga w ważne składniki odżywcze jak wapń, cynk, żelazo czy witaminę D. Często należy ją wtedy wspomagać suplementami, uzupełniającymi te niedobory.
Warto również zwrócić uwagę, że weganie oraz wegetarianie są przeważnie szczuplejsi od osób spożywających mięso, rzadziej u nich występuje otyłość. Ponadto badania wykazują, że roślinożercy mniej chorują na choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę, otyłość oraz są mniej narażone na udar mózgu.
Pamiętajmy zatem, że dobrze dobrana i zbilansowana dieta jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na nasze samopoczucie oraz zdrowie.