Dieta Keto na Thermomix

DASH. czym jest dieta DASH?
Czym jest dieta DASH i dla kogo jest przeznaczona?
2 listopada 2020
na czym polega detoks jaglany? detoks jaglany, kasza jaglana
Detoks jaglany przy użyciu Thermomixa
5 listopada 2020

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

Dieta ketogeniczna ostatnio bardzo popularna wśród sportowców, osób chcących zgubić zbędne kilogramy czy którzy pracują cieżko psychicznie.

Jest to dieta polegająca na spożywaniu wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów, natomiast bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Działanie te ma na celu wprowadzenie organizmu w stan ketozy, podczas którego metabolizm jest przestawia sie na czerpanie energii ze spalania tłuszczu zamiast glukozy. Aby móc to osiągnąć nalezy ograniczyc ilość weglowodanów w diecie i zastapić je zdrowymi tłuszczami takimi jak oliwa z oliwek czy olej z awokado.

Dieta ketogeniczna ma kilka istotnych zasad, których należy się trzymać.

Jedna z nich jest liczenie makroskładników. Jest to po prostu nauczenie sie obliczania odpowiedniej ilości tłuszczu, białka i węglowodanów w zakresie dziennego spożycia kalorycznego.

1 gram tłuszczu = 9 kcal

1 gram białka = 4 kcal

1 gram węglowodanów = 4 kcal

Stosunkowo spożycie procentowe dziennych kalorii w 70-80% powinno pochodzic z tłuszczy, 20-25% z białka,a 5-10% z węglowodanów. Dla przykładu osoba spozywająca 2000 kcal dziennie, jej rozkład kalorii powinnien wyglądać nastepujaco : 167g tłuszczu, 100 g białka i 25g węglowodanow.

Druga ważna zasadą w diecie keto jest spożywanie zdrowej żywności, nieprzetworzonej, która całkowicie zaspokoi Nasz dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i pozwoli w pełni sił funkcjonować organizmowi. Na diecie ketogenicznej najlepiej jeść tłuszcz pochodzący ze zdrowych źródeł, takich jak: Olej lniany, Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej z awokado, ryby takie jak: łosoś, tuńczyk, makrela, nasiona chia, jajka, olej kokosowy, czerwone mięso.

Ale trzeba uważać na tłuszcze takie jak: Olej kukurydziany, Olej rzepakowy, Olej słonecznikowy.

Można spożywać również Warzywa o niskiej zawartości węglowodanów przykładowo: warzywa liściaste, brokuły, kalafior, papryka, ogórki; ser oraz nabiał w postac: sera żółtego, masła, jogurta greckiego, twarożeku, śmietany; ale również owoce o niskiej zawartości węglowodanów takie jak: maliny, jeżyny, truskawki.

Należy unikać słodyczy, roślin strączkowych, warzyw typu ziemniaki, groszek, kukurydza, alkoholu.

Za dieta keto przemawiaja dzięsiątki badań, które udowadniaja jej skuteczność w leczeniu otyłosci, przyspieszaniu utraty masy ciała. Znalazła tez swoje zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np: Alzhaimer, czy epilepsja.

Może warto spróbować? – zapraszamy do naszego sklepu: http://dietanathermomix.pl/product-category/ketogeniczna/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *